×

امام علی علیه السلام:

العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

گواهی نامه کارشناسی حافظان قرآن

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۵ طرحی را تصویب نمود که بر اساس آن به منظور تجلیل از مقام حافظان قرآن، مدرک کارشناسی (لیسانس) به این بزرگواران اعطا شود. این طرح در تاریخ ۱۵/۱۱/۱۳۷۶ از سوی هیئت وزیران تصویب شد که بر اساس آن، به هر کس که حافظ کل قرآن کریم باشد، چه مدرک دیپلم را اخذ نموده باشد یا خیر؛ به شرط قبولی در آزمون کارشناسی علوم قرآن و حدیث و نیز آزمون حفظ کل قرآن، از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث به آن¬ها اعطا می¬شود.

امتیازات در نظر گرفته شده چیست؟

۱٫حافظان قرآن بدون آن که لازم باشد دیپلم داشته و یا دوره پیش دانشگاهی را گذرانده و در کنکور قبول شده باشند، بدون گذراندن دوره لیسانس در دانشگاه می¬توانند در آزمون ویژه حافظان شرکت نموده و در صورت کسب حد نصاب، مدرک لیسانس را دریافت نمایند.

۲٫اگر شخصی دارای مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث باشد؛ با استفاده از این طرح می-تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد.

۳٫مدرک اعطایی به طور کامل رسمیت و ارزش علمی و استخدامی دارد، یعنی شخص پس از گرفتن این مدرک می¬تواند به عنوان فردی که دارای لیسانس است، از مزیت¬های آن جهت استخدام در ادارات دولتی و خصوصی و نیز ادامه تحصیل در دانشگاه جهت کسب مدرک فوق لیسانس و دکترا اقدام نمایند.

۴٫مدرک کارشناسی حافظان قرآن را شخص معاون وزیر علوم تحقیقات و فن آوری و رئیس سازمان سنجش کشور امضاء می¬کند و اعتبار خاصی دارد.

چه کتاب هایی را برای آزمون باید مطالعه کنیم؟

عناوینی که جهت آزمون در نظر گرفته شده است، همان عناوینی است که دانشجویان رشته¬ی کارشناسی علوم قرآن و حدیث می¬خوانند که در چهار موضوع زیر است:

الف) زبان عمومی و تخصصی با ضریب ۲
ب) زبان عربی با ضریب ۴
ج) علوم قرآن با ضریب ۳
د) تفسیر با ضریب ۳
ذ) حدیث با ضریب ۲

علاوه بر زبان انگلیسی، حافظان قرآن می¬باید کتاب¬هایی را به این شرح خوانده باشند:

افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند بهتر است (کتاب شیعه در اسلام) علامه طباطبایی را مطالعه¬ی دقیق نمایند، اما آنهایی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند می¬توانند دروس دیگر را بخوانند تا با کسب امتیاز خوب جبران زبان انگلیسی را بنمایند.

الف) الاتقان فی علوم القرآن، نوشته سیوطی.
ب) مبادی العربیه، جلد چهارم.
ج) جواهر البلاغه.
د) سه مقاله، نوشته دکتر حجتی.
هـ) تاریخ قرآن، نوشته دکتر حجتی.
و) علم الحدیث و درایه الحدیث، نوشته کاظم مدیر شانه چی.
ز) تفسیر چند سوره که مطابق بخشنامه سازمان سنجش تعیین می¬شود.

آزمون کتبی در چه زمانی برگزار می¬شود؟

برای کسب اطلاع از جزئیات آزمون و نحوه¬ی ثبت نام، علاقه¬مندان می¬توانند دفترچه راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره¬های کارشناسی ارشد را، که هر ساله در آذرماه از طریق باجه¬های پستی توزیع می¬شود، تهیه نموده و ثبت نام نمایند. گفتنی است این آزمون در سراسر کشور همانند کنکور برگزار می¬شود و کد رشته مربوط به حافظان ۱۱۱۱ رشته علوم قرآن و حدیث است.

زمان و مکان آزمون شفاهی حفظ کل قرآن

کسانی که بتوانند در آزمون کتبی سازمان سنجش نمره قبولی را کسب نمایند، جهت آزمون شفاهی حفظ کل دعوت می¬شوند. این آزمون هر ساله در شهریور ماه و از سوی اداره اوقاف و امور خیریه در تهران برگزار می¬گردد. و اگر کسی در آزمون حفظ کل قبول نشود، هر چند در آزمون سازمان سنجش امتیاز لازم را کسب کرده باشد، مدرک لیسانس علوم قرآنی و حدیث به ایشان تعلق نمی¬گیرد و سال بعد دوباره باید در آزمون سازمان سنجش شرکت نماید.